Wyobraź sobie, że widzisz człowieka pod którym właśnie załamał się lód.  Pomóż mi. Wyciągnij mnie stąd – krzyczy i zaczyna w strachu miotać się w wodzie. Lód wokół niego coraz bardziej pęka i kruszeje. W pobliżu nie ma żadnej liny, gałęzi itd. które pozwoliłyby Ci go dosięgnąć i wyciągnąć stamtąd. Jedynym sposobem, żeby mu pomóc, jest rozmowa.

Kiedy wypadniemy np. z łódki do wody, najskuteczniejszym sposobem jest podpłyniecie do brzegu lub chwycenie za burtę łodzi i wciągniecie się na nią. Ale nie w sytuacji, kiedy załamała się pod tobą tafla lodu. Kiedy chwycisz za jej brzeg, aby wejść na nią, ciężar ciała i energia włożona w podciągnięcie, skruszy pod twoimi rękoma lód. Z każdą kolejną próbą tracisz energię, ciepło i… wiarę. Jeżeli rozumiesz działanie zamarzniętej powierzchni wody, wiesz, że przede wszystkim w takiej sytuacji musisz przestać się szamotać i starać się choć trochę odprężyć. Wdech – wydech i tak kilka razy. Następnie spróbować położyć się płasko z rozpostartymi rękami na lodzie, aby zmaksymalizować powierzchnię styku z kruchym podłożem. A teraz, musisz zacząć wykonywać nogami ruchy jak do kraula, żeby wpłynąć na lód. Ponieważ ta osoba próbuje wydostać się jak najszybciej z lodowej pułapki, skupienie się na oddechu i zwiększenie kontaktu z lodem zdaje się przeczyć zdrowemu rozsądkowi. Czy załamał się pod nami lód, czy właśnie zaczął pękać, położenie się na nim, jest ostatnią rzeczą, która przychodzi nam do głowy.

Nasze życie może wyglądać bardzo podobnie, z tą różnicą, że kruchy lód często zdaje się nie mieć końca. Zwłaszcza, kiedy próbujemy wędrować przez życie odważnymi drogami. Nie da się ich przeskoczyć, ominąć czy poczekać, aż będą bardziej bezpieczne. Masz tylko dwa wyjścia. Pierwsze – starać się na nie wchodzić i żyć w cieniu własnych lęków. Drugie – nauczyć się stąpać po kruchym lodzie, by żyć w zgodzie ze sobą.

Zapraszam na warsztaty „Alfabet odwagi” oparte na modelu ACT – jednej z obecnie najefektywniejszych metodologii radzenia sobie ze stresem i lękami. Podczas warsztatu mówimy o tym:

  • Jak panować nad lękiem w kluczowych sytuacjach
  • Jak budować w sobie właściwe nastawienie
  • Jak rozwijać w sobie samokontrolę
  • Jak wspierać innych w odważnym działaniu

Jeżeli chcesz otrzymać na ten temat więcej informacji, po prostu napisz do mnie 🙂


Imię (wymagane)

Nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Telefon

Dodatkowe informacje

Przesłanie zapytania jest równoznaczne także ze zgodą na wykorzystanie i przetwarzanie danych osobowych w celach informacyjnych i marketingowych zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29.08.1997r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 1997r. Nr 133, poz. 833) przez Centrum Szkoleniowe Jet Sp. z o.o.