Dla zdecydowanej większości z nas odwaga, tak w życiu prywatnym jak i zawodowym, ma szczególnie istotne znaczenie. Nic więc dziwnego, że od bardzo dawna ludzie próbują zrozumieć, co decyduje o tym, że ktoś jest bardziej odważny niż inni. Zrozumieć, aby dać skuteczne wsparcie osobom za które jesteśmy odpowiedzialni oraz tym z nas, którzy pragną z życia czerpać jak najwięcej.

Prezentowany poniżej model odważnego działania (ACA) bazuje na jednej z najbardziej efektywnych i nowoczesnych teorii, tzw. metodologii akceptacji i zaangażowania. Zakłada ona, że główną przyczyną lęku i wielu innych form ludzkiego cierpienia, jest brak tzw. elastyczności psychologicznej.


Model ACA

Model ACA swoją nazwę bierze od trzech angielskich słów:

A jak acceptance (akceptacja). Zrozumienie naszych własnych ograniczeń i mechanizmów wpływających na sposób naszego myślenia.

C jak concentration (skupienie się). To umiejętność bycia w kluczowych momentach świadomym chwili obecnej oraz przyjęcia właściwej perspektywy.

A jak action (działanie). A więc krok po kroku przekładanie na czyny zadań i marzeń pomagających nam żyć w zgodzie z wartościami.

 

Ile razy przyjdzie nam spotkać się z odważnym działaniem, tyle razy w jego kodzie znajdziemy model ACA. Czasami realizowany nieświadomie, tak jak to było w przypadku wielkiego polarnika Ernesta Shackletona, a czasami w pełni świadomie, tak jak chociażby podczas lądowania samolotu pilotowanego przez kapitana Sullenbergera na rzece Hudson. I na odwrót: za każdym razem, kiedy spotkamy się z brakiem odwagi, tyle razy złamany kod odwagi, wskaże nam miejsce popełnionego błędu.

Mam nadzieję, że to praktyczne, bazujące na wielu badaniach i doświadczeniach podejście okaże się dla Ciebie pomocne. Zapraszam!


Skontaktuj się

Masz pytanie? Napisz wiadomość. Odpowiem najszybciej jak to możliwe.

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych


Podziel się