To nie krytyk się liczy, nie ten, który wytyka dzielnym potknięcia albo mówi człowiekowi czynu, co mógłby zrobić lepiej. Chwała należy się temu, kto jest na arenie, którego twarz jest naznaczona pyłem, potem i krwią; temu, kto odważnie się zmaga, który wie, co to jest wielka pasja i wielkie oddanie, który ściera się w słusznych sprawach, który w swych najlepszych chwilach poznał tryumf wielkiego wyczynu, a w najgorszych, gdy przegrywa, to przynajmniej przegrywa z odwagą, nie chcąc, aby jego miejsce było wśród nieczułych i trwożnych dusz, które nigdy nie poznały ani smaku zwycięstwa, ani smaku porażki.

Theodore Roosevelt


Dla zdecydowanej większości z nas odwaga, tak w życiu prywatnym jak i zawodowym, ma szczególnie istotne znaczenie. Nic więc dziwnego, że od bardzo dawna ludzie próbują zrozumieć, co decyduje o tym, że ktoś jest bardziej odważny niż inni. Zrozumieć, aby czerpać z życia jak najwięcej i dać skuteczne wsparcie osobom za które jesteśmy odpowiedzialni.

Prezentowany poniżej model odważnego działania (ACA) bazuje na jednej z najbardziej efektywnych i nowoczesnych teorii, tzw. metodologii akceptacji i zaangażowania. Zakłada ona, że główną przyczyną lęku i wielu innych form ludzkiego cierpienia, jest brak tzw. elastyczności psychologicznej.


Model ACA

Model ACA swoją nazwę bierze od trzech angielskich słów:

A jak acceptance (akceptacja). Zrozumienie naszych własnych ograniczeń i umiejętność zachowania równowagi w trudnych chwilach.

C jak concentration (skupienie się). To umiejętność bycia w kluczowych momentach świadomym chwili obecnej oraz przyjęcia właściwej perspektywy.

A jak action (działanie). A więc krok po kroku wytrwałe przekładanie na czyny zadań i marzeń pomagających nam żyć w zgodzie z naszymi wartościami.

 

Ile razy przyjdzie nam spotkać się z odważnym działaniem, tyle razy w jego kodzie znajdziemy model ACA. Czasami realizowany nieświadomie, tak jak to było w przypadku wielkiego polarnika Ernesta Shackletona, a czasami w pełni świadomie, tak jak chociażby podczas lądowania samolotu pilotowanego przez kapitana Sullenbergera na rzece Hudson. I na odwrót: za każdym razem, kiedy spotkamy się z brakiem odwagi, tyle razy złamany kod odwagi, wskaże nam miejsce popełnionego błędu.

Mam nadzieję, że to praktyczne, bazujące na wielu badaniach i doświadczeniach podejście okaże się dla Ciebie pomocne. Zapraszam!


Skontaktuj się

Masz pytanie? Napisz wiadomość. Odpowiem najszybciej jak to możliwe.

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych


Podziel się